تفاوت آیلتس و تافل

تفاوت آیلتس و تافل

در این مقاله تحلیل کامل ما را در مورد ایلتس یا تافل دنبال کنید. در این پست بر حسب تجربه و مطالعات کامل، به شما می گوییم که تفاوت های IELTS و TOEFL کدامند؟ و شما باید کدام یک را برای خود انتخاب کنید؟

اگر شما هم مثل خود من یک بومی انگلیسی زبان نیستید، پس حتما در مورد آزمون های زبان انگلیسی برای دانشجویانی که قصد تحصیل دارند، یا افرادی که برای کار به کشورهای انگلیسی زبان مهاجرت می کنند، شنیده اید. داشتن مدرک یکی از آزمون های تافل و آیلتس برای شما بعنوان بخشی از application (درخواست) این موارد ضروری است.

تفاوت آیلتس و تافل

آیلتس (IELTS) چیست؟

آیلتس (IELTS) چیست؟

آیلتس یک آزمون زبان انگلیسی است که برای مقاصد تحصیل، مهاجرت و کار در کشورهای دیگر، توسط ۹۰۰۰ موسسه در ۱۳۰ کشور جهان پذیرفته شده و بطور مشترک توسط شورای British council و  University of Cambridge ESOL استرالیا سازماندهی و برگزار می شود.

آیلتس در واقع از ساختار و لهجه ی بریتانیایی استفاده می کند و بیشتر توسط موسسات بریتانیایی و موسساتی که در کشورهای مشترک المنافعی همچون استرالیا و نیوزیلند و کشورهای اروپایی معتبر شناخته می شود. بسته به هدف شما (کار یا تحصیل یا مهاجرت؟) شما باید دوره های آموزش آیلتس عمومی (General) یا دوره های آموزش آکادمیک (Academic) را بگذرانید.

 

تافل (TOEFL) چیست؟

تافل (TOEFL) چیست؟

آزمون تافل بدنبال آن است که مهارت شما را در محیط های آکادمیک (دانشگاهی) همچون خوابگاه، دانشگاه یا کلاس درس بسنجد. توسط ۸۵۰۰ موسسه در ۱۳۰ کشور جهان شامل بریتانیا، آمریکا و استرالیا و همچنین توسط ۱۰۰ دانشگاه برتر دنیا پذیرفته می شود. آزمون تافل توسط سازمان آمریکایی ETS (Education Testing Service برگزار می شود و لهجه و ساختار زبانی که در تافل یاد می گیرید، از نوع آمریکایی است. این آزمون بیشتر توسط موسسات آمریکایی و کانادایی پذیرفته می شود.

 

تفاوت آیلتس و تافل

تفاوت های عمده این دو آزمون شامل بخش های زیر است که به صورت کامل توضیح خواهد شد:

 • هدف از آزمون
 • ساختار
 • مدت زمان آزمون
 • Listening
 • Reading
 • Writing
 • Speaking
 • مدت زمان اعلام نتایج
 • سطح دشواری
 • اعتبار آزمون

 

هدف از آزمون آیلتس و تافل

آزمون آیلتس برای سنجش میزان آمادگی داوطلبان جهت ادامه تحصیل، کار و اخذ اقامت طراحی شـده است. بیش از ۹۰ درصد دانشگاه‌های جهان علی الخصوص کشورهاى انگلیسى زبان مدرک آیلتس را قبول دارند. آزمون آیلتس در ۱۱۰ کشور جهان برگزار می‌شود و سالانه حدود یک و نیم میلیون نفر در این آزمون شرکت می‌کنند.

آزمون تافل یکی دیگر از معتبرترین تست‌های سنجش و ارزیابی دانش زبان در جهان است. این آزمون توسط موسسه آمریکایی ETS – Education Testing Servicef برگزار ‌می‌شود. گرچه آزمون تافل همچون آیلتس در بیش از ۹۰ درصد کشورهای جهان معتبر است اما غالباً این آزمون توسط موسسات و مراکز آمریکایی پذیرفته می‌شود.

آیا آزمون تافل صرفاً در دانشگاه‌‌های آمریکایی معتبر است؟

خیر؛ بنابر اطلاعات مندرج در سایت ETS در حدود ۶۰۰۰ موسسه در ۱۱۰ کشور دنیا جهت اعطای پذیرش نمرات تافل را معیار قرار می‌دهند. در سایت آیلتس نیز چنین آمار و ارقام مشابهی اعلام شده است.

آیا دانشگاه‌های آمریکایی مدرک آزمون آیلتس را می‌پذیرند؟

بله. بر اساس اعلام سایت IELTS، در سالهایی اخیر مدارک آزمون آیلتس نیز در دانشگاه‌های آمریکایی پذیرفته می‌شود.

 

ساختار آیلتس و تافل

در آزمون تافل تقریباً تمام سوالات به صورت چند گزینه‌ای Multiple Choice می‌باشند در حالی که در آزمون آیلتس طیف متنوعی از سوالات تشریحی و نوشتاری مانند پر کردن جای خالی، پاسخ‌های کوتاه و یا نوشتن مقاله Essay وجود دارد.

به علت چند گزینه‌ای بودن سوالات در آزمون تافل، بیشتر بر روی توانایی تحلیل و آنالیز شما جهت تشخیص پاسخ صحیح تاکید می‌شود در حالی که در آزمون آیلتس بیشتر توانایی درک مطلب مورد نظر طراحان است.

آزمون آیلتس در سه نوع Academic، General و Life Skills به صورت حضوری یا کامپیوتری برگزار می‌شود.

آزمون تافل فقط یک نوع دارد و آن هم به صورت اینترنتی است. در گذشته آزمون تافل به صورت کاغذی PBT برگزار می‌شد و پس آن آزمون آیلتس شکل کامپیوتری CBT به خود گرفت. اما در حال حاضر آزمون تافل به صورت اینترنتی IBT برگزار می‌شود.

 

مدت زمان آزمون آیلتس و تافل

مدت زمان آزمون آیلتس ۲ ساعت و ۴۰ دقیقه می‌باشد در حالی‌که مدت زمان آزمون تافل بسیار بیشتر از آزمون آیلتس و حدود ۴ ساعت است. (چنانچه در آزمون تافل Reading یا Listening به صورت Long باشد، مدت زمان آزمون کمی تغییر خواهد کرد.)

منظور از Long Format در آزمون تافل چیست؟

در آزمون تافل و بر حسب شانس امکان دارد بخش Reading یا Listening به صورت Long Format باشد. در این صورت به جای ۳ متن ریدینگ، ۴ متن خواهید داشت یا به جای ۲ ست ۳سه تایی اسپیکینگ (مجموعاً ۶ ست)، ۳ ست سه تایی (مجموعاً ۹ ست) خواهید داشت.

 

Listening آیلتس و تافل

بخش Listening در آزمون آیلتس شامل شنیدن ۴ فایل صوتی در مدت زمان ۳۰ دقیقه می‌باشد. در این بخش داوطلب می‌تواند به همزمان با شنیدن به سوالات پاسخ دهد.

در بخش Listening در آزمون تافل ۶ تا ۹ سری سوال مطرح می‌شود که تعداد سوالات بین ۳۴ تا ۵۱ می‌باشد. در این بخش تمامی سوالات به صورت چهار گزینه‌ای هستند. در حین شنیدن سوالات می‌توان یادداشت برداری کرد و پس از آن می‌توان به سوالات پاسخ داد. (امکان پاسخگویی همزمان وجود ندارد.) مدت زمان پاسخگویی به سوالات این بخش ۲۰ تا ۳۰ دقیقه است.

 

Reading آیلتس و تافل

بخش Reading در آزمون آیلتس شامل ۳ متن (هر کدام ۲۰ دقیقه) و در مجموع ۶۰ دقیقه می‌باشد. قالب سوالات در ریدینگ آیلتس متنوع است: نظیر پاسخهای کوتاه، سوالات True False یا انتخاب عنوان برای پاراگراف

سوالات بخش Reading در آزمون تافل به صورت چهار گزینه‌ای هستند. در این بخش ۳ یا ۴ متن ۱۴ سوالی به داوطلب داده می‌شود که هر متن به طور متوسط شامل ۷۵۰ لغت است. مدت زمان پاسخگویی به سوالات این بخش ۶۰ تا ۸۰ دقیقه است. (هر قسمت ۲۰ دقیقه)

 

Writing آیلتس و تافل

سکشن Writing در آزمون آیلتس شامل ۲ تسک است. مدت زمان پاسخگویی به سوالات تسک اول ۲۰ دقیقه و مدت زمان پاسخگویی به سوالات تسک دوم ۴۰ دقیقه است. در تسک ۱ آیلتس آکادمیک داوطلب باید برداشت خود را از گرافِ نمودار یا جدول ارائه شده بنویسد. در تسک ۱ آیلتس جنرال، داوطلب بر اساس موضوع ارائه شده نامه‌ای را خواهد نوشت. در تسک دوم داوطلب در قالب یک مقاله نظرات و پیشنهادات خود را به میزان ۲۰۰ تا ۲۵۰ کلمه می‌نویسد.

سکسشن Writing در آزمون تافل بر خلاف آزمون آیلتس که به صورت دستی نوشته می‌شود، از طریق تایپ در کامپیوتر انجام می‌شود. در آزمون تافل نیز ۲ بخش در سکشن رایتینگ وجود دارد. در بخش اول ظرف ۳ دقیقه متنی را مطالعه می‌کنید و  سپس به لکچری که معمولاً در آن استاد فرضیه بحث شده در متن را رد می‌کند گوش می‌دهید. لهجه استاد در این بخش طبق دستورالعمل وبسایت ETS امریکن است. بخش اول که ۲۰ دقیقه است شامل نوشتن یک مقاله پنج پاراگرافی ۳۰۰ تا ۳۵۰ کلمه‌ای است و قسمت دوم به مدت ۳۰ دقیقه شامل خواندن گزارش یا سخنرانی در خصوص موضوع بخش اول و نوشتن متن ۳۰۰ تا ۴۰۰ کلمه‌ای در مورد موضوع می‌باشد.

 

Speaking آیلتس و تافل

در آزمون آیلتس سکشن Speaking می‌تواند در روز آزمون یا قبل و پس از آزمون انجام شود. آزمون اسپیکینگ آیلتس به صورت یک مصاحبه حضوری با ممتحن آیلتس در مدت زمان ۱۱ تا ۱۴ دقیقه برگزار می‌شود.

در آزمون تافل سکشن Speaking در همان روز آزمون برگزار می‌شود. ۶ سوال از داوطلب پرسیده می‌شود که وی باید توسط میکروفن به آنها پاسخ دهد. مدت زمان آزمون اسپیکینگ تافل ۲۰ دقیقه است و صدای ضبط شده داوطلب توسط ۶ ممتحن مورد ارزیابی قرار می‌گیرد.

 

مدت زمان اعلام نتایج

معمولاً نتایج آزمون آیلتس ۱۳ روز پس از آزمون کتبی و نتایج آزمون تافل ۱۰ روز پس از آزمون اعلام می‌شود.

سطح دشواری

در خصوص سطح دشواری آزمون‌ها به صراحت نمی‌توان گفت که کدام آزمون دشوارتر است اما بر اساس تجربیات داوطلبانی که در هر دو آزمون شرکت کرده‌اند، آزمون تافلIBT از آزمون آیلتس دشوارتر است. خصوصاً این دشواری نسبت به آزمون General آیلتس مشخص‌تر است.

 

اعتبار آزمون

از لحاظ اعتبار آزمون، تفاوتی بین آزمون آیلتس و تافل وجود ندارد و مدارک هر دو آزمون ۲ سال اعتبار دارد و پس از منقضی شدن اعتبار داوطلب می‌بایست مجدداً در این آزمون‌ها ثبت نام کند.

نتیجه گیری:

آیلتس بهتر است یا تافل؟!

این که آزمون آیلتس بهتر است یا تافل مقایسه صحیح نیست. در واقع بهتر است بپرسیم آیلتس برای من مناسب‌تر است یا تافل؟!

پاسخ به این سوال دقیقا بستگی به شرایط و خواسته‌های داوطلب دارد. قبل از انتخاب آیلتس یا تافل باید توجه کنید که دانشگاه یا مرکز مهاجرتی مدنظر شما کدام مدرک را از شما می‌پذیرد؟ اگر هر دو مدرک را قبول دارد باید شرایط زیر را نیز در خصوص تفاوت‌های کلی آزمون IELTS و TOEFL در نظر داشته باشید:

 • آزمون تافل از آزمون آیلتس آکادمیک کمی دشوار تر است.
 • آزمون تافل از آزمون آیلتس جنرال بسیار دشوارتر است!
 • زمان آزمون تافل در حدود ۴ ساعت و بسیار خسته کننده تر نسبت به زمان ۲ ساعت و ۴۰ دقیقه‌ای آزمون آیلتس است.
 • در آزمون تافل جهت پاسخگویی به سوالات می‌بایست مهارت تایپ بالایی داشته باشید وگرنه زمان را به راحتی از دست خواهید داد!
 • در آزمون تافل با هدفون و میکروفن کامپیوتر صحبت می‌کنید در حالیکه در آزمون آیلتس مصاحبه شما با فرد اگزمینر و به صورت مصاحبه حضوری است.
 • باید اذعان کرد که در طی سال‌های اخیر، آزمون آیلتس به طور کلی محبوب‌تر از آزمون تافل بوده است.

 

برای شرکت در کلاس های آیلتس و تافل موسسه گاما با شماره های زیر تماس بگیرید:
موسسه گاما

۰۷۱۳۶۴۷۵۲۹۲

۰۲۱۲۲۲۲۲۶۰۸

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button
در واتساپ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
بستن